تاریخچه تفلون:

تفلون ماده‌ شیمیایی به نام پلی تترا فلوئورو اتیلن (PTFE) میباشد که از نظر ساختار شیمیایی زنجیره‌ای از اتم های کربن احاطه شده توسط اتم های فلوئور است. به دلیل وجود اتم های فلوئور و دافعه آنها نسبت به مواد دیگر ، ماده ای به تفلون نمی‌چسبد.

 

کشف تفلون:

کشف تفلون نخستین بار در آزمایشگاه تحقیقاتی شرکت دوپان اتفاق افتاد. در آن زمان با این که تترا فلوئورو اتیلن PTFE سنتز شده بود، ولی تلاش برای پلیمر کردن آن ناموفق بود. از آنجایی که این ترکیب گازی در یک سیلندر کوچک نگهداری می شد، پس از مدتی که برای اجرای آزمایش دیگری به این ماده نیاز شد، با باز شدن شیر سیلندر هیچ گازی از آن بیرون نیامد. شخص درون آزمایشگاه برای رد این فرضیه که “گاز از ظرف نشت کرده است” سیلندر را با ترازو کشید و مجموع جرم سیلندر و گاز را با مجموع جرم سیلندر و گازی که در ابتدا در آن بوده، مقایسه کرد. یکسان بودن این مقادیر آشکار کرد که گاز تترافلورئوراتیلن باید به فرآورده دیگری تبدیل شده باشد. کنجکاوی این شیمی دان سبب شد تا وی سیلندر را ببرد و پی به وجود ماده جامد پلیمری در درون سیلندر ببرد. پلیمری که وی پیدا نمود خواص جالبی داشت و همین انگیزه ای برای تلاش های بعدی شد. نتیجه این کوشش ها سرانجام به روشی های تهیه این پلیمر منتهی شد. تفلون به دلیل داشتن ساختاری خطی و بدون پیچیدگی فضا شیمیایی، دمای ذوب بالایی (۳۲۷) دارد. تفلون پلیمری انحلال ناپذیر و از نظر شیمیایی بسیار بی اثر است. از تفلون برای ساختن سوپاپ ها و پوشش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده می شود و به دلیل خواص نچسب و مقاومت گرمایی بالایی که دارد، کاربرد وسیعی در پوشش دادن به ظروف پخت و پز یافته است.

 

طریقه چسباندن تفلون به سطح ظروف به دو روش امکانپذیر است:

۱) تفلون تا دماهای بسیار بالا گرم می ‌شود و سپس تحت فشار زیاد به صورت ماده‌ای مذاب به سطح مورد نظر چسبانده می‌شود. ولی در این روش احتمال دارد پس از سرد شدن تفلون به صورت پوسته ‌ای از سطح جدا شود.

۲) عمل چسباندن با روش های فیزیکی و شیمیایی دیگری صورت می‌ گیرد. در این روش سطح پایینی تفلون را در خلا بالا و تحت تاثیر میدان الکتریکی با یون های پرسرعت بمب باران می ‌کنند. با این عمل بسیاری از پیوندهای C و F شکسته می ‌شوند و اتم های فلوئور با گروه های دیگری نظیر اکسیژن که به شدت به سطوح می‌ چسبند، جایگزین می‌ شوند. در صورت عدم وجود اتم های جانشین کربن ها با یک دیگر پیوند دوگانه تشکیل می ‌دهند و یک زنجیره هیدروکربن غیر اشباع تشکیل می‌ دهند که برخلاف زنجیره قبلی چسبنده است.

 

۷ نکته مهم درباره ظروف تفلون

در سال ۱۹۳۸ میلادی شرکت آمریکایی دوپونت ماده‌ای پلیمری به نام پلی‌تترافلئورواتیلن را با نام تجاری تفلون معرفی و به بازار عرضه کرد. این ماده نوعی پوشش نچسب و عایق الکتریسیته بود که هم مقاومت حرارتی بالا و هم مقاومت شیمیایی خوبی در مقابل اسیدها و بازها داشت.

از آنجا که میان تمامی پوشش‌های موجود، تفلون از بالاترین ضریب نچسبی برخوردار بود، از آن در ظروف استفاده شد. اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا هم تفلون را به‌عنوان پوشش مجاز در ظروف پخت غذا مورد تایید قرار داده و با این وجود، محققان درباره استفاده از این ظروف هشدار داده‌اند؛ به‌طوری که اگر دقت کنید می‌بینید تا به حال، پشت سر هیچ ظرفی این همه حرف و حدیث نبوده است! ظروف تفلون از آلودگی محیط زیست گرفته تا سرطان‌زایی به هر چیزی متهم شده‌اند اما جالب اینجاست که هنوز هم از پرفروش‌ترین ظروف پخت‌وپز به شمار ‌می‌روند.

 

اگر شما هم گاهی از این ظروف استفاده می‌کنید، این۷ نکته را به خاطر بسپارید.

  • به علامت استاندارد توجه کنید: هنگام خرید ظروف تفلون حتما به علامت استاندارد ملی توجه کنید و به دلیل پایین بودن قیمت، انواع غیراستاندارد را انتخاب نکنید. فقط ظروفی که در کارخانه‌هایی با مجوز پروانه ساخت از وزارت بهداشت تولید می‌شوند، استاندارد هستند.
  • شعله اجاق گاز را زیاد نکنید: وقتی ظروف تلفون روی شعله آتش در دمای بالاتر از ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده شوند از لایه نچسب‎شان، گازی آزاد می‌شود که سمی و آزاردهنده است. مطالعات و تجربیات زیادی در زمینه آسیب حیوانات در اثر استنشاق بخارهای حاصل از گرم شدن تفلون وجود دارد و تحقیقات ثابت کرده است که در اثر تجزیه لایه پوشاننده این نوع ظروف ۱۵ نوع بخار سمی و سرطان‌زا ایجاد می‌شود. این مواد برای پرندگان سمی است و می‌تواند در انسان حالت‌هایی شبیه به آنفلوآنزا مانند احساس کسالت،سر گیجه و درد عضلانی ایجاد کند.
  • از قاشق‌های مناسب استفاده کنید: برای پیشگیری از ایجاد خش و خراش و جلوگیری از آسیب دیدن پوشش سطح داخلی ظروف تفلون قاشق‌های تیز را به کف ظرف نکشید و هنگام پخت‌وپز تنها از قاشق‌های چوبی و پلاستیکی که گوشه‎های تیز ندارند استفاده کنید.
  • غذای بچه‌ها را در تفلون نپزید: بهتر است تا حد امکان استفاده از ظروف تفلون را محدود کنید و برای تهیه غذاهای مایع مانند سوپ و جوشاندن شیر که نیازی به خاصیت نچسب بودن این ظروف ندارید از آنها استفاده نکنید و غذای بچه‌ها را هم در این ظروف نپزید.
  • این ظروف را با ابر نرم بشویید: ظروف تفلون را با ابر نرم بشویید تا خراش برندارند. برای شستن این ظروف از اسفنج زبر و سیم ظرفشویی استفاده نکنید چون با این کار پوشش داخلی ظرف آسیب می‎بیند و احتمال آزاد شدن مواد سمی آن افزایش می‎یابد.
  • خش‌دارها را دور بیندازید: از ظروف تفلونی که دچار آسیب شده‌اند و در اثر شست‌وشو یا کشیدن قاشق خراش‌هایی در آنها ایجاد شده است به هیچ وجه استفاده نکنید. احتمال ورود مواد زیان‎آور به بدن از طریق ظروف تفلونی که هنگام پخت‌وپز آسیب دیده‌اند، بیشتر است.
  • ظروف تفلون را تعمیر نکنید: به هیچ وقت برای صرفه‌جویی در اقتصاد خانواده ظروف تفلون را بازسازی نکنید. نوع ماده مصرفی و شیوه کار واحدهای بازسازی ظروف تفلون مورد تایید وزارت بهداشت نیست. بررسی‌های آزمایشگاهی روی موش‌ها نشان داده است که بازسازی غیربهداشتی ظروف و حتی استفاده از ظروفی که در کارخانه‌های بدون پروانه وزارت بهداشت و استاندارد ملی ایران ساخته می‌شود، می‌تواند بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان کبد، بیضه، پستان و پانکراس را در پی داشته باشد.

منبع:salamat.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X